Zabytki w Zakopanem, które musisz zobaczyć

Zakopane to nie tylko zimowa stolica sportu. To miejsce magiczne, w którym historia miesza się ze sztuką, pobożność z bohemą. Można tutaj odnaleźć okruchy przeszłości, dlatego planując urlop w Zakopanem warto odwiedzić jego najpiękniejsze zabytki.

Zabytki w Zakopanem

Kiedy chcemy jechać nad polskie morze, pierwsze miejsce, jakie przychodzi nam na myśl to Sopot, nasza letnia stolica. Natomiast, kiedy mamy ochotę szusować po stokach, podziwiać cudowne krajobrazy oraz smakować góralską tradycję, jedziemy do Zakopanego! To właśnie tam odetchniesz pełną piersią i nacieszysz oczy górskimi pejzażami. Zakopane to główny ośrodek sportów zimowych oraz jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Zimą przyjeżdżamy tutaj, by jeździć na nartach, latem- by spacerować i zdobywać szczyty. I tak zazwyczaj kojarzymy naszą zimową stolicę- ze sportem oraz turystyką górską. Tymczasem, to magiczne miejsce, pełne kościołów, muzeów i pomników. Warto zwiedzić zabytki w Zakopanem, a jest ich sporo!

Jeśli chwalić Pana Boga, to tylko w górach!

Górale słyną ze swojej pobożności. Uwielbiali Papieża- Polaka, kochają Matkę Bożą. I nie chodzi tu tylko o to, że w górach jest coś mistycznego i że stąd przecież bliżej do Pana Boga. Dawniej baca, jako starszy pasterz, był najważniejszy, a jego słowo- święte. Będąc tak blisko czystej natury i jej odwiecznych praw, łatwo odnaleźć analogię pomiędzy trzódką bacy, a stadkiem bożym. Nic dziwnego, że w Zakopanem znajdziemy przykłady pięknych świątyń. Spędzając urlop w Zakopanem, zajrzyj do nich koniecznie, jeśli cenisz sztukę sakralną.

Najstarszy obiekt sakralny w Zakopanem

Warto zacząć od Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, zwanego również Starym Kościołem. Jest to najstarszy drewniany obiekt sakralny w Zakopanem. Powstał w 1847 roku, sfinansowany przez Klementynę ze Sławińskich Homolacsową (żonę Emanuela Homolacsa, pierwszego prywatnego właściciela Doliny Morskiego Oka, który postawił tam pierwsze schronisko tatrzańskie). Kościół, w całości wykonany z drzewa modrzewiowego, jest bardzo urokliwy, a nabożeństwa, które się w nim odbywają, dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Kościół, który połączył Jana Pawła II i fatimskie orędzie

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach wybudowane zostało jako votum za ocalenie papieża Jana Pawła II po zamachu na jego życie. Jego główny element, czyli kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiono w latach 1987- 1992, natomiast już w latach 50. ubiegłego wieku funkcjonowała kaplica. Umieszczono w niej figurę Matki Bożej, podarowaną przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego- ten z kolei otrzymał ją od biskupa z Fatimy. Sanktuarium w bardzo piękny sposób łączy w sobie specyficzny góralski styl oraz nowoczesność. Od lat jest miejscem pielgrzymek turystów, którzy uwielbiają spokój oraz ciszę tego miejsca.

Styl zakopiański i jego twórca

Zwiedzając Zakopane, nie można nie zauważyć pięknych, bardzo charakterystycznych drewnianych willi. Choć różnią się w szczegółach, łączy ich ten sam, zakopiański styl. Jego twórcą był legendarny mieszkaniec Zakopanego, Stanisław Witkiewicz, wielki polski artysta. Wkrótce po osiedleniu się w stolicy Tatr, w 1890 roku, ten wybitny malarz, architekt i pisarz został poproszony o zaprojektowanie domu dla Zygmunta Gnatowskiego. Tak powstała willa „Koliba”. Po niej, jak grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać kolejne wille i pensjonaty w tym stylu. Witkiewicz niezwykle zgrabnie połączył elementy kultury i sztuki góralskiej z secesją, tworząc bardzo komfortowe domy dla inteligencji oraz przedstawicieli kultury i sztuki, którzy w tym czasie zaczęli tłumnie odwiedzać Zakopane. W tym stylu zaprojektowano również budynek Muzeum Tatrzańskiego, kaplicę na Jaszczurówce oraz kaplicę Albertynek na Kalatówkach.

Ku pamięci obrońcom ojczyzny

Miłośników historii XX wieku zaskoczy pewnie fakt, że w Zakopanem można znaleźć pomniki, upamiętniające obrońców ojczyzny. Można zatem połączyć urlop w Zakopanem z lekcją historii. Na Nowym Cmentarzu, który znajduje się na ulicy Nowotarskiej wzniesiony został w 1962 roku Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. W latach 1939- 1940 cmentarz był miejscem egzekucji, dokonywanych przez hitlerowców. Po wojnie odbyła się ekshumacja zwłok, a poległych złożono we wspólnym grobie. W latach 60. powstał w Zakopanem jeszcze jeden pomnik ku czci poległym w czasie II Wojny Światowej. Mowa tutaj o „Prometeuszu Rozstrzelanym”. Jego twórcą był Władysław Hasior- człowiek-legenda, artysta, związany z Podhalem. Pomnik, podobnie jak cała twórczość Hasiora, budzi w ludziach mieszane uczucia- od uwielbienia, po niezrozumienie.

rezerwacja: 608 490 403 ul. Stachonie 47a, Zakopane